توافق اردوغان و شاه بحرین برای تبعید شیخ عیسی قاسم به ترکیه/ «آزادی فوری شیخ زکزاکی» شعار تظاهرکنندگان در پایتخت نیجریه / سیا از ۳ دهه قبل براندازی نظام سوریه را در دستور کار داشت ۲۷/ ۱۱ / ۱۳۹۵توافق اردوغان و شاه بحرین برای تبعید شیخ عیسی قاسم به ترکیه

۲۷/ ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫توافق اردوغان و شاه بحرین برای تبعید شیخ عیسی قاسم به ترکیه‬‎
برخی منابع آگاه از توافق شاه بحرین با رئیس‌جمهور ترکیه در سفر اخیر وی به منامه، برای تبعید شیخ «عیسی قاسم» رهبر شیعیان این کشور به ترکیه خبر دادند.
پایگاه « الشرق‌الأوسط» با اعلام این خبر نوشت که «حمد بن عیسی» به دنبال یافتن یک کشور مسلمانی بود که سیاست‌های آل خلیفه درباره شیخ عیسی قاسم و سلب تابعیت وی را تأیید کند تا بتواند شیخ عیسی قاسم را به آن کشور تبعید کرده و دستگاه‌های اطلاعاتی آن تمامی تحرکات و تماس‌های وی با هواداران خود را کنترل و نظارت کنند و بر این اساس، کشور موردنظر رژیم بحرین این بود که دارای دو ویژگی باشد: یکی اینکه تعداد شیعیان آن اندک باشد و امکانات سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای نداشته باشند و دوم اینکه ایران و جبهه مقاومت در این کشور تأثیری نداشته باشند تا اینکه شیخ قاسم در این کشور با کمک ایران به یک جبهه معارض قوی تبدیل نشود. بر این اساس بهترین گزینه برای حمد بن عیسی، ترکیه بود که همه شرایط لازم را داراست، به خصوص اینکه با آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز روابط قوی دارد و به همین دلیل، حمد بن عیسی با «رجب طیب  اردوغان» درباره تبعید شیخ عیسی قاسم به ترکیه و همکاری امنیتی در این زمینه به توافق رسید. بحرین نیز متعهد شده است که برخی مشکلات مالی ترکیه را از طریق سرمایه‌گذاری حل نماید.
پیش از این نیز «امجد طه» افسر دستگاه اطلاعاتی بحرین اعلام کرده بود که شیخ عیسی قاسم به زودی از این کشور تبعید خواهد شد. این افسر اطلاعاتی بحرین سه روز مانده به اعدام سه جوان بحرینی، نیز خبر اجرای حکم آنها را در صفحه توئیتر خود منتشر کرده بود. از سوی دیگر مردم بحرین همزمان با ششمین سالروز انقلاب 14 فوریه، تظاهرات گسترده ‌ای را در مناطق مختلف در محکومیت اقدامات آل خلیفه برگزار کردند. تظاهرکنندگان تصاویری از «شیخ عیسی قاسم» مرجع عالیقدر بحرین را در دست داشتند. نیروهای امنیتی بحرین نیز برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌‌آور استفاده کردند.
«آزادی فوری شیخ زکزاکی» شعار تظاهرکنندگان در پایتخت نیجریه

   Image result for ‫«آزادی فوری شیخ زکزاکی» شعار تظاهرکنندگان در پایتخت نیجریه‬‎  

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر نابینایی رهبر شیعیان نیجریه، طرفداران جنبش اسلامی این کشور با برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز خواستار آزادی فوری شیخ زکزاکی شدند.
به گزارش ابنا،  شماری از مردم نیجریه به دعوت «مجمع علمی جنبش اسلامی نیجریه» با برگزاری تظاهراتی مسالمت‌آمیز، خواستار آزادی فوری شیخ ابراهیم زکزاکی شدند . آنها دولت نیجریه را متهم کردند که به عمد می‌کوشد شیخ زکزاکی را نابینا کند. جنبش اسلامی نیجریه اعلام کرد، پزشکی که برای درمان شیخ زکزاکی در بازداشتگاه منصوب شده بود به مقامات نیجریه گفته است این روحانی به درمان پزشکی فوری نیاز دارد و در غیر این صورت ممکن است نابینا شود.
«مختار اووال» از جنبش اسلامی نیجریه در محل برگزاری تظاهرات گفت: «شیخ زکزاکی یک چشم خود را از دست داده است و چشم دیگر او به معالجه مناسب نیاز دارد. برای همین است که ما اینجا جمع شده ایم. ما می‌خواهیم شیخ آزاد شود تا در هر جایی که خودش انتخاب می‌کند تحت درمان پزشکی مناسب قرار بگیرد.»
تظاهرکنندگان در «ابوجا» پایتخت نیجریه در حالی که عکس‌های زکزاکی را در دست داشتند، آزادی فوری او و همسرش را خواستار شدند.
جنبش اسلامی نیجریه اعلام کرده است به اعتقاد این جنبش دولت نیجریه به عمد و برنامه‌ریزی شده قصد دارد شیخ زکزاکی را به قتل برساند.
تظاهرکنندگان و کمیسیون حقوق بشر نیجریه با این سؤال مواجه‌اند که چرا معالجه شیخ زکزاکی در خفا انجام می‌گیرد و چرا او به پزشکان مورد نظر خود دسترسی ندارد. کمیسیون حقوق بشر نیجریه وعده داده است این پیام را به دولت این کشور انتقال دهد.
«آنتونی اوجوکووو»، از کمیسیون حقوق بشر نیجریه، به خبرنگاران گفت: «او (شیخ زکزاکی) تحت مراقبت ما نیست اما اگر تحت مراقبت ما بود از وضع واقعی او مطلع می‌شدیم. اگر چیزی که او می‌گوید صحت داشته باشد، کمیسیون ما موظف است که خواستار اقدام مناسب شود و او حق دارد که تحت مراقبت باشد.»
شیخ زکزاکی و همسرش ، از ۱۳ ماه قبل تاکنون در بازداشت هستند. این در حالی است که دادگاه حکم داده است آنها فورا آزاد شوند.
 اعضای جنبش اسلامی نیجریه درخواست روشنی از دولت دارند. آنها خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط شیخ زکزاکی هستند.
بر اساس اسناد جدید
سیا از 3 دهه قبل براندازی نظام سوریه را در دستور کار داشت

Image result for ‫سیا از 3 دهه قبل براندازی نظام سوریه را در دستور کار داشت‬‎

یک سند قدیمی از سازمان سیا نشان می‌دهد که دولت آمریکا از چندین دهه قبل راهبردهایی را برای بی‌ثبات کردن سوریه و براندازی دولت «اسد» در نظر داشته است.
به گزارش مشرق، یک سند قدیمی از سازمان سیا که به تازگی از طبقه‌بندی خارج شده نشان می‌دهد که دولت آمریکا از چندین دهه قبل راهبردهایی مشابه سیاست‌های فعلی را برای بی‌ثبات کردن سوریه مد نظر داشته است.
این سند که سازمان سیا در سال 1986 در بحبوحه جنگ مخفی اسرا‌‌ئیل و کشورهای غربی علیه دولت «حافظ اسد» آن را تهیه کرده، به بررسی سناریوهای احتمالی دولت وقت سوریه می‌پردازد. این گزارش اطلاعاتی 24 صفحه‌ای سیا در آن زمان در میان برخی از اعضای دولت «رونالد ریگان»، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا توزیع شده بود. سیا این گزارش را چهار سال بعد از شورش مسلحانه گروه اخوان‌المسلمین سوریه علیه دولت «حافظ اسد» منتشر کرده است. نزاع بر سر انتقال قدرت و کودتای نظامیان جدا شده از بدنه دولت از دیگر سناریوهایی بود که قرار بود به سقوط دولت سوریه منجر شوند.
در یکی از قسمت‌های این گزارش آمده است، از نگاه ما یک حکومت سنی‌ که کنترل آن را افراد میانه‌رو متمرکز بر تجارت در دست داشته باشند، به بهترین نحو تامین‌کننده منافع آمریکا خواهد بود. میانه‌روهای تجارت‌گرا برای سر و سامان دادن به اقتصاد بخش خصوصی سوریه نیاز شدیدی به کمک و سرمایه‌گذاری غربی‌ها خواهند داشت و بنابراین مسیر را برای پیوندهای قوی‌تر با دولت‌های غربی هموار خواهند کرد. بر اساس این گزارش رگه‌های راهبرد فعلی واشنگتن در قبال سوریه نیز در این سند که نشان‌دهنده تفکرات دولتمردان چندین دهه قبل است، نمایان است.
در اسناد اطلاعاتی آمریکا که شبکه «لیبرترین انستیتو» آن را منتشر کرده است، راهبردهای تغییر حکومت در سوریه همواره بر بهره‌گیری از شکاف‌های فرقه‌ای استوار بوده‌اند. واشنگتن در سال 2006 نیز سندی مشابه سند سال 1986  تدوین کرد که در بخشی از آن مدعی شد، در بخش‌هایی از جامعه سوریه این هراس وجود دارد که ایرانی‌ها در حال انجام فعالیت‌هایی برای تغییر مذهب اقشار فقیر گروه‌های سنی هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.