مادورو: دادگاه عالی ونزوئلا جلوی کودتای پارلمان علیه دولت را گرفت/ ترور ۵ دیپلمات امارات در افغانستان /دانیل اورتگا، برای سومین دوره متوالی رئیس‌جمهور نیکاراگوئه شد / آنکارا توافق خروج از نینوا را نادیده گرفت /عبادی: تمامیت ارضی عراق قابل مذاکره نیست ۲۲ / ۱۰/ ۱۳۹۵


مادورو: دادگاه عالی ونزوئلا جلوی کودتای پارلمان علیه دولت را گرفت

     ۲۲ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫مادورو‬‎
به دنبال رای پارلمان ونزوئلا به برکناری رئیس‌جمهور این کشور و مخالفت قاطع دادگاه عالی با این تصمیم، «مادورو» اعلام کرد، پارلمان قصد کودتا داشت.
«نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا می‌گوید پارلمان این کشور که اکثریت آن در اختیار اپوزیسیون است، با تصمیم‌ به برکناری من قصد کودتا داشته و از مقامات دولتی می‌خواهم تا اجازه ندهند تا این نقض قانون اساسی بدون مجازات بماند... «من به عنوان رئیس‌جمهور از مقامات دولتی می‌خواهم تا اجازه ندهند قانون اساسی نقض شود و بی‌احترامی‌ها به نظم حقوقی بدون مجازات بماند.پارلمان ونزوئلا روز دوشنبه اعلام کرد مادورو در نتیجه کوتاهی در انجام وظیفه باید از سمتش کناره‌گیری کند و 106 قانونگذار به این تصمیم رای مثبت دادند. این در حالی است که اواخر روز دوشنبه دادگاه عالی این کشور اعلام کرد پارلمان به لحاظ قانونی فقط می‌تواند معاون رئیس‌جمهور را برکنار کند.


ترور 5 دیپلمات امارات در افغانستان

طالبان: کار ما نبود

Image result for ‫ترور 5 دیپلمات امارات در افغانستان‬‎

بنابر اعلام وزارت خارجه امارات، پنج دیپلمات این کشور بر اثر انفجار روز سه‌شنبه بمب در شهر «قندهار» افغانستان کشته شده‌اند. گروه تروریستی طالبان هرگونه ارتباط با این انفجار را رد کرده است.
وزارت خارجه امارات اعلام کرده، بر اثر انفجار تروریستی در قندهار، پنج دیپلمات اماراتی کشته شده‌اند و علاوه بر آن، «جمعه محمدعبدالله الکعبی» سفیر امارات در افغانستان هم به همراه حاکم قندهار در این انفجار مجروح شده‌اند.در پی وقوع این حادثه تروریستی، برخی منابع طالبان را مسئول آن دانستند. اما «قاری یوسف احمدی» سخنگوی طالبان، اعلام کرده که انفجار فوق هیچ ربطی به طالبان ندارد. سخنگوی طالبان همچنین، مدعی شده که این انفجار به دلیل اختلافات داخلی بین مقامات دولت به وقوع پیوسته است.اما، فرمانده نیروهای پلیس استان قندهار می‌گوید، انفجار فوق کار مشترک دستگاه اطلاعاتی پاکستان و «شبکه حقانی» بوده است.
3 روز عزای عمومی در امارات
همچنین، در پی وقوع این انفجار که در مجموع 11 کشته و 12 زخمی برجای گذاشته، دولت امارات در این کشور سه روز عزای عمومی اعلام کرد و امیر امارات هم به خانواده دیپلمات‌های فوق تسلیت گفت. امارات به همراه قطر و عربستان طی سال‌های گذشته از عناصر طالبان در افغانستان حمایت می‌کرده‌اند.دیروز از شهر کابل نیز خبر رسید، شمار کشته‌های دو حمله انتحاری مقابل در اصلی پارلمان در غرب این شهر، به 56 نفر و مجروحان هم به حدود 100 تن افزایش یافت. «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان، رسما مسئولیت این عملیات تروریستی را برعهده گرفت. این حمله تروریستی روز سه‌شنبه اتفاق افتاده است.دانیل اورتگا، برای سومین دوره متوالی رئیس‌جمهور نیکاراگوئه شد

Image result for ‫دانیل اورتگا‬‎

«دانیل اورتگا» برای سومین دوره متوالی به عنوان رئیس‌جمهور نیکاراگوئه سوگند یاد کرد و همسرش نیز به عنوان معاون جدید رئیس‌جمهور انتخاب شد.
  دانیل اورتگا رهبر انقلا‌ب ۱۹۷۹ نیكاراگوئه است؛ چریك چپگرای پیری كه ۱۶ سال خانه‌نشینی را در این کشور آمریکای جنوبی تحمل كرد تا اینكه بار دیگر در انتخابات سال ۲۰۰۶ به عرصه بازگشت؛ باز با همان شعارهای «مبارزه با سرمایه‌داری وحشی»، «برقراری امپراتوری عدالت»، «حمایت از محرومان و فقرا» او از سال 2006 تا کنون ریاست جمهوری نیکاراگوئه را بر عهده دارد و در انتخابات آبان ماه گذشته بار دیگر در سن 71 سالگی برای بار سوم به ریاست جمهوری انتخاب شد. «اورتگا» در این دوره همسر خود را نیز به عنوان معاون رئیس‌جمهور انتخاب کرده است. به گزارش ایسنا، رهبر سابق چریک‌های چپ گرا دیروز با حضور روسای جمهور ونزوئلا، بولیوی و تایوان در «ماناگوآ» پایتخت سوگند یاد کرد.«اورتگا» در آبان ماه گذشته با کسب 72/5 درصد آراء انتخاب شد. حزب اورتگا موسوم به «جبهه ملی آزادی ساندینیستا» نیز 71 کرسی از 92 کرسی پارلمان را به دست آورد. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که «اورتگا» در سومین دوره ریاست جمهوری خود در بحبوحه افت شدید کمک‌ها از جانب ونزوئلا و همچنین اقدامات آمریکا برای جلوگیری از دسترسی نیکاراگوئه به گرفتن وام از سازمان‌های بین‌المللی، با چالش‌های اقتصادی مواجه خواهد شد. آنکارا توافق خروج از نینوا را نادیده گرفت
عبادی: تمامیت ارضی عراق قابل مذاکره نیست

Image result for ‫عبادی: تمامیت ارضی عراق قابل مذاکره نیست‬‎
دولت ترکیه علی‌رغم اینکه توافقنامه‌ای را اخیراً درمورد خروج نیروهای این کشور از استان «نینوا»ی عراق امضاء کرده است، مدعی شد تا نابودی «داعش»، این نیروها در عراق می‌مانند!
به گزارش تسنیم، «فکری ایشیک» وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد، ارتش این کشور پس از پاکسازی گروه تروریستی داعش در «موصل»، از اردوگاه «بعشیقه» در استان نینوا عقب‌نشینی می‌کند.
ایشیک در ادامه طی اظهارات متناقضی، توضیح داد: ترکیه به تمامیت ارضی و اتحاد عراق احترام می‌گذارد و حضور نیروهای ما در بعشیقه نه یک انتخاب، بلکه یک ضرورت است! وی مدعی شد: نیروهای ارتش ترکیه در یک عملیات موفقیت‌آمیز، بیش از 700 شبه‌نظامی داعش را به هلاکت رسانده‌اند.
این اظهارات درحالی صورت می‌گیرد که همین هفته گذشته «بینالی ایلدریم» نخست‌وزیر ترکیه، در بغداد حضور یافت و با امضای یک توافقنامه 9 ماده‌ای، متعهد شد نیروهای ترکیه را از عراق خارج کند.
هم‌اکنون ده‌ها نظامی ارتش ترکیه به همراه تانک و تجهیزات در اردوگاه «بعشیقه» استان نینوا حضور دارند.ترکیه طی سال‌های اخیر به همراه عربستان، از تروریست‌های فعال در عراق حمایت کرده است.
در واکنش به این موضع جدید و مغایر با توافقنامه امضاء شده، «حیدر عبادی» نخست‌وزیر عراق گفت: پادگان بعشیقه براساس حاکمیت ملی عراق، یک پادگان عراقی است و ما بر سر آن با ترکیه مذاکره نمی‌کنیم. بعشیقه جزو خاک عراق است و هیچ نزاعی نباید بر سر آن وجود داشته باشد.
به گزارش ایسنا، نخست‌وزیر عراق تصریح کرد: عراق نه تنها می‌خواهد سطح بحران‌ها را با کشورهای همجوار به صفر برساند، بلکه خواستار تقویت روابط با این کشورها نیز هست. ما به «بینالی ایلدریم» نخست‌وزیر ترکیه گفته‌ایم که روابط بغداد و آنکارا بدون عقب‌نشینی نیروهای ترکیه، نمی‌تواند گامی به جلو بردارد.
پیشروی در موصل
نیروهای عراقی در ادامه پیشروی‌های خود در ساحل چپ رود فرات در موصل، محله «المالیه» را از چنگ تروریست‌ها خارج و خسارات سنگینی را به تروریست‌ها وارد کردند.درحال حاضر ارتش عراق بر بیش از 80 درصد بخش شرقی موصل مسلط هستند. دو محله «السلام» و «الساهرون» در ساحل چپ موصل نیز از لوث تروریست‌ها پاکسازی شدند.همچنین طبق گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نیروهای عراقی در بخش شرقی تا کاخ ریاست‌جمهوری (متعلق به رژیم سابق) پیشروی کردند و این کاخ را تحت کنترل گرفتند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.