“بیزنس اینسایدر”:چرا رهبران ایران بسیار قوی تر از رهبران آمریکا هستند؟

"بیزنس اینسایدر":How Iran bosses around the much stronger US
چرا رهبران ایران بسیار قوی تر از رهبران آمریکا هستند؟

Image result for How Iran made the US look weak with a tiny, outdated navy and some old ballistic missiles
 

 ایران چگونه توانسته است   جایگاه نظامی آمریکا را کاهش دهد ؟

 

Image result for How Iran made the US look weak with a tiny, outdated navy and some old ballistic missiles
"Velayat-90"

الكس لوكی"بیزنس اینسایدر":
در روز دوشنبه،خبری که بر اساس آن کشتی های نیروی دریایی آمریکا (یو اس اس ماهان)در خلیج فارس به سمت قایق های تندرو  ایرانی گلوله های هشدار دهنده شلیک کرده است در رسانه ها بازتاب زیادی پیدا کرد...
در این راستا، یکی از مقامات نیروی دریایی ایالات متحده به سایت بیزنس اینسایدر گفت: "این حادثه اولین از نوع خود درطول سال جاری بوده است، این درحالیست که ایران  به شدت آزار و اذیت  کشتی های آمریکایی  را افزایش داده است ."
 همچنین در رابطه با این قضیه بهنام طالبلو، تحلیلگر ارشد امور ایران  می گوید: «توانایی ایران برای تضعیف غرب،  آزار و اذیت کشتی های  آنها در آب های بین المللی  و توانایی مقاومت آنها در برابر یک ارتش  و ضعف  برخورداری  از سلاح های متعارف باعث شده تا  دستورات تلاش فوق العاده ای توسط کارشناسان در تهران  برای مطالعه قابلیت های نظامی و  دیپلماتیک و نظامی ایالات متحده صادرشود ".
اگر چه ایالات متحده ایران را به عنوان حامی اول تروریسم می شناسدو بسیاری از اعمال تحریم ها را  علیه  آن کشوردر بیش از چند دهه گذشته اجرا کرده است ، با این حال،  این اقدامات به   برای بازدارندگی ایران  کافی نبوده است نیست   بنا به گفته ی طالبلو "اعمال تحریم یک گام مهم است، اما آنها کافی نیست ؟
     هزینه های مقابله ایالات متحده با ایران بسیار سنگین است، بنابراین ایالات متحده  ناچاراست تحریکات راتحمل کرده وبه آنها پاسخ نمی دهد .


Image result for How Iran made the US look weak with a tiny, outdated navy and some old ballistic missiles

علاوه بر تحریم ها، ایالات متحده از اعلام قصد دفع تحرکات ایران سود می برد،  پیش ازاین بسیاری  دولت اوباما  را به عنوان "ترسو " در رابطه با مقابله با ایران توصیف کردند..
، لارنس برنان،  متخصص  قوانین بین المللی دریایی و قواعد درگیری به سایت  بیزنس  انسایدر  می گوید: ، "پاسخ نیروی دریایی ایالات متحده در محل و ووقت مناسب تحت شرایطی که ما قرار داریم  یک تجربه است،" اما ما نیز باید توجه داشته باشید که این احتمال وجود دارد که  این اقدامات ما به اندازه کافی دقیق نباشد و آن بخاطر  ترس آمریکا از فروپاشی برنامه هسته ای ایران می تواند باشد ، که  اکنون " کمترین فاصله با توجه به وضعیت موجود برای بازگشت دوباره ایران به برنامه ی هسته ی  به نظر می رسد فراهم شده باشد.".
از سوی دیگر،  فرمانده سابق در نیروی دریایی آمریکا، جرمی فوگان، در مقاله ای برای موسسه واشنگتن نوشته شده است:
با یک نمونه واضح این مسئله را توضیح بدهم  : در هنگام بازداشت  تفنگداران آمریکا بوسیله سپاه پاسداران ایران،  اوباما بدلایل استراتژیک نمی خواست با عجله به راه انداختن یک جنگ با توجه به خطا ی ناخواسته و یا به دلیل سوء تفاهم  اقدام کند . ".
 كما اینکه  اوباما  دست نیروهای دریائی آمریکا را برای اقدامات نظامی در خلیج فارس نبسته بود..


چرا رهبران ایران بسیار قوی تر از رهبران ایالات متحده هستند؟

در این راستا، مقاله نویس روزنامه توضیح داد : که دلیل آن  این است که "ایران به عنوان یک تهدید دائمی برای ایالات متحده  بشمارمی آید  ، با وجود آنکه این کشور  ضعیف بنظر می رسد، اما در حال مبارزه به شیوه ی جنگ نامتقارن روی می آورد " وایران می تواند شیوهای انتقامی متنوعی دست بزند وبویژه اینکه همپیمانان ایران وگرههای مسلح وابسته به آن  آمادگی چنین کاری را دارند.
از سوی دیگر، با وجود مساحت کوچک یمن ایران  ثابت کرد یک رقیب توانمند وسمج است که  به یاددادن درسهائی از  خود می پردازد. ". ضمن اینکه توافق هسته فقط شامل برنامه اتمی ایران میشود ونه تدابیری فعال در ازمیان برداشتن برنامه موشکی آن کشور. واین موضوع یکی از شکست های اوباما در مذاکرات با ایران محسوب می شود" وبرهمین پایه ایران بدون ترس توانست بر روی موشک هایش بنویسد: اسرائیل باید محو شود.

این نویسند اضافه کرد : که "پرتاب موشک بوسیله ی ایران،  ایالات متحده  و عموماً   غرب را درمنظری ضعیف قرار داده واین توان ایران بمثابه ی ضربه ی سرنوشت ساز ازسوی ایران برای آنان  قابل درک است." در واقع، ایران قادر به دستیابی به اهداف خود شده است، زیرا ایالات متحده موفق به پایان دادن به بلند پروازیهای موشکی  ایران نشده است..
مفهوم این واقعیت یعنی اینکه ، ایران با این جنگ افزارهای ارزان  توانسته است توازن نظامی خودرا با ایالات متحده و متحدان آن حفظ کند ، باوجود اینکه  ایران  فاقد سلاح های حمله هوایی مدرن است ،   در نتیجه تهران به دنبال توسعه موشک های بالستیک و همچنین  تقویت همپیمانان مسلح  خود بصورت هم  زمان در جلوگیری از حملات  بیگانه تعادل قوا  را درمعادلات نظامی  برقرار کرده است. ".   

بنابراین همانطور که ایران به عملیات نظامی علیه آمریکا  نمی پردازد . ایالات متحده نیز نمی تواند به جنگ ایران برود . در مقابل، ایران  با تقویت نفوذ خود  در مجموعه های متنوع از نمایندگان اقلیمی  ایالات  متحده  حتی نمی تواند با استفاده از زور وقدرت نظامی علیه آنها نیز وارد عمل شود.
تهیه وترجمه : نجوای کنگان
منبع:بیزنس اینسایدر
How Iran made the US look weak with a tiny, outdated navy and some old ballistic missiles

    Alex Lockie

    Jan. 11, 2017, 10:18 AM

منبع: بیزنس اینسایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.